Η Δολίχη

Η Δολίχη βρίσκεται στο βορειότερο σημείο του νομού Λάρισας, στους δυτικούς πρόποδες του Ολύμπου, στο 21ο χλμ. Ελασσόνας – Κατερίνης, σε υψόμετρο 590 μ. Απέχει από τη Λάρισα 65 χλμ. και από την Κατερίνη 50 χλμ.

Kαταλαμβάνει έκταση 16.000 στρεμμάτων, από τα οποία τα 7.500 στρέμματα είναι καλλιεργήσιμα. Σύμφωνα με την απογραφή του έτους 2001, ο πληθυσμός της Δολίχης ανέρχεται σε 471 κατοίκους, αντί των 546 της απογραφής του 1981 και των 496 της απογραφής του έτους 1991, ενώ σημαντική αύξηση σημειώνεται κάθε καλοκαίρι.

Το χρονικό διάστημα 1967 – 1998 αποτελούσε την Κοινότητα Δολίχης. Από το 1999 συνθέτει το Δήμο Λιβαδίου μαζί με το Τοπικό Διαμέρισμα Λιβαδίου. Με το πρόγραμμα συνένωσης νέων Δήμων “Καλλικράτης” από το 2011 θα συναποτελεί το Δήμο Ελασσόνας.

Oι  κάτοικοι ασχολούνται κυρίως με την κτηνοτροφία και τη γεωργία (σιτηρά, καπνό, ζαχαρότευτλα, αραβόσιτο, τριφύλλι κλπ).

Στη Δολίχη ο επισκέπτης έχει τη δυνατότητα να επισκεφτεί τον Βυζαντινό Ιερό Ναό της Θείας Μεταμορφώσεως του Σωτήρος που χρονολογείται από το 13 αι. μ.Χ., να επισκεφθεί το Λογραφικό Μουσείο, να πραγματοποιήσει περίπατο στο λόφο του Προφήτη Ηλία ή να επιλέξει από τα καταστήματα της Δολίχης.

Πηγή: www.dolihi.gr

Μαθητές που κατασκεύασαν την ιστοσελίδα: Γκόγκος Δημήτρης, Τσιόγκα Ανδρεάνα, Μαντζάρα Ανθή